Hawaii Caesar Palace & Aqua Park

Gæsterne mener4

Hurghada-området, Egypten

  • Børnevenligt resort
  • Egen sandstrand med badebro
  • Sjovt vandland for de mindste
  • Vandrutsjebane
  • Elevatorer
  • Sat/kabel-TV
  • All Inclusive

100 m

Afstand til strand

10 min

Afstand til centrum

Ja

Udendørs pool

Ja

Wifi

Om hotellet

Hawaii Caesar Palace Hotel & Aqua Park er et stort og meget livligt, familievenligt resort med egen sandstrand og badebro. Hertil findes et stort og sjovt vandland med mange skægge vandrutsjebaner for de yngste i familien.

Restauranter

Caesar Palace Hotel & Aqua Parks hovedrestaurant serverer alle måltider i buffetanretning. Derudover findes her to poolbarer, herunder en swim-up bar.

Pool og strand

Caesar Palace Hotel & Aqua Park råder over et enormt poolområde med flere forskellige pools, et vandland med vandrutsjebaner, poolbarer samt liggestole og parasoller. Derudover råder resortet over et privat strandområde, som fører hotellets gæster direkte ud til Rødehavet. Der er en opvarmet pool.

Aktiviteter

På Caesar Palace Hotel & Aqua Park findes der mange aktiviteter og faciliteter, herunder et fitnesscenter, et spacenter med en sauna samt sportsaktiviteter til vands og til lands, herunder sejlads og windsurfing samt basketball, squash, tennis og bordtennis. Til de unge findes der en børneklub. Bemærk venligst, at der ikke tales dansk i børneklubben.

Wifi er tilgængeligt i fællesområder og uden beregning.

Pension

Dit ophold på Hawaii Caesar Palace Hotel & Aqua Park er med All Inclusive.

Værelser

Caesar Palace Hotel & Aqua Park har 430 værelser, som alle har balkon eller terrasse. Derudover har alle værelser et TV, aircondition, en minibar og eget badeværelse med bruser, toilet og hårtørrer.

Beliggenhed

Caesar Palace Hotel & Aqua Park ligger  ca. 25 minutters kørsel fra Hurghadas internationale lufthavn og 10 minutters kørsel fra centrum.

Hvorfor vælge Hawaii Caesar Palace & Aqua Park

Indkvartering_info

  • Tlf : 002 065 35 022 90-98ti
  • Fax : +2 065 350 22 99

Bygning info

  • Byggeår : 2017
  • Senest renoveret : 2019
  • Antal værelser i alt : 459

Hoteltype

  • Pool
  • Spa kompleks
  • Strandhotel

Sport/Underholdning

  • Vandrutsjebane
  • Sauna
  • massage
  • Bordtennis
  • Fitness center
  • Underholdning
  • Poolbar
  • Windsurfing
  • Beach Volleyball
  • Dykning
  • Aerobic
  • Billard
  • Underholdning for børn
  • Dart
  • Udendørs pool : 10
  • Børnepool

Hotelfaciliteter

  • Elevatorer
  • Butikker
  • Diskotek
  • Room Service
  • Pengeveksling
  • Barer
  • Restauranter : 5
  • Vaskeservice
  • Legeplads
  • Restaurant m rygerområde
  • Lægehjælp
  • Aircondition
  • Reception 24/7
  • Konferencerum
  • Wifi
  • Restauranter ikke-ryger område
  • Miniklub

Strand

  • Sandstrand

Værelsesfaciliteter

  • Sat/kabel-TV
  • Telefon
  • Minibar
  • Safeboks
  • Kørestol
  • Badeværelse
  • Aircondition
  • Hårtørrer

Kategori

  • Officiel kategori : 5

Måltider

  • All Inclusive

Afstand

  • Afstand til centrum : 10 min
  • Afstand lufthavn Hurghada : 23 km - 24 minutter
  • Afstand til strand : 100 m

Rejseform

  • All Inclusive
  • Vandland
  • Familie

Caesar Palace Hotel & Aqua Park ligger  ca. 25 minutters kørsel fra Hurghadas internationale lufthavn og 10 minutters kørsel fra centrum i El-Dahar. Resortet har eget strandområde med en sandstrand med badebro.

På Caesar Palace Hotel & Aqua Park findes der mange aktiviteter og faciliteter, herunder et fitnesscenter, et spacenter med en sauna samt sportsaktiviteter til vands og til lands, herunder sejlads og windsurfing samt basketball, squash, tennis og bordtennis.

Til de unge findes der en børneklub. Bemærk venligst, at der ikke tales dansk i børneklubben.

Wifi er tilgængeligt i fællesområder og uden beregning.

Nogle faciliteter og aktiviteter kan være mod tillæg og tidsbestilling lokalt, og tilgængeligheden kan tillige være afhængig af sæson samt vind og vejr.

Caesar Palace Hotel & Aqua Park har 430 værelser, som alle har balkon eller terrasse. Derudover har alle værelser et TV, aircondition, en minibar og eget badeværelse med bruser, toilet og hårtørrer.

Hawaii Caesar Palace Hotel & Aqua Park All Inclusive

Mad og snacks:

Morgenmad, buffet i Caesar Restaurant fra kl. 07.00-10.00

Sen morgenmad, Sun Set Snack Bar fra kl. 10.30-12.00

Frokost, buffet i Caesar Restaurant fra kl. 12.30-14.30

Middag, buffet i Caesar Restaurant fra kl. 18.30-21.00

Snacks, Sun Set Snack Bar fra kl. 12.30-16.00

Tea Time, Day & Night Lobby Bar fra kl. 16.30-17.30

Drikkevarer:

Aqua Bar fra kl. 10.00-17.00.

Sun Set Snack Bar fra kl. 10.00-16.00.

Cool Bar fra kl. 18.00-24.00.

Day & Night Lobby Bar fra kl. 10.00-24.00.

All Inclusive inkluderer: lokal øl, vin (kun i restauranterne), spiritus, vand, sodavand, kaffe, Espresso, Cappuccino, te og juice i restauranter samt barer.

Én lille flaske mineralvand pr. voksen dagligt fra minibaren er inkluderet.

Drikkevarer i øvrigt (ikke i forbindelse med måltider):

Shahrazad (Sports Bar), servering mod betaling fra kl. 17.00-24.00

Der serveres drikkevarer i tidsrummet fra kl. 10.00-24.00.

Der serveres ikke alkoholiske drikkevarer i tidsrummet fra kl. 06.00-10.00.

Tyrkisk kaffe, friskpresset juice, milkshakes, flaskevand, importeret alkohol, mousserende vin serveres kun mod betaling.

Drikkevarer i minibaren på værelset er ikke inkluderet i All Inclusive-programmet.

* Vær opmærksom på, at udskænkningen af drikkevarer sker efter den pågældende bars åbningstid, der kan variere efter sæson og antal gæster. Det kan dermed ikke garanteres, at alle udskænkningssteder har åbent i hele åbningstiden. Ønskes der drikkevarer ud over de nævnte tidspunkter, kræves der almindelig betaling.

Andre fordele med All Inclusive:

Aqua Park fra kl. 10.00-12.00 og 14.00-16.00 (bemærk: minimumshøjde på 120 cm).

Dagligt underholdningsprogram med boccia, strand volleyball og aerobics.

Gratis adgang til Kids Club og legeplads på stranden.

Gratis adgang til bordtennis (ved Sports Bar).

Gratis adgang til Fun Pub (diskotek) fra kl. 22.30-02.00.

Gratis værdiboks på værelset.

Gratis WiFi i lobbyområdet. Internetadgang på værelserne er tilgængeligt mod betaling.

Generelle regler

All Inclusive-programmet ophører ved check ud, dog senest kl. 12.00 middag på afrejsedagen. Herefter betales almindeligt for mad og drikke. Vær opmærksom på at udskænknings- og spisestederne nævnt ovenfor kan ændres fra hotellets side med ganske kort varsel. Vi gør opmærksom på at det ikke er tilladt at bringe mad og drikke fra restauranterne og barerne med op på værelset. Vær også venligst opmærksom på, at hotellet ikke tillader badetøj til frokost og shorts til middag. Det er ikke tilladt at bringe mad og drikkevarer fra et udskænkningssted til et andet.

All Inclusive i Egypten

All Inclusive i Egypten betyder, at du har 3 måltider inklusiv i prisen samt drikkevarer af lokale mærker i et bestemt tidsrum, som er specificeret på dit All Inclusive program ovenfor. Dine måltider kan indtages i hotellets buffet-restaurant, og du vil på en almindelig buffet som oftest kunne finde et par forskellige slags kød, og/eller fisk samt flere forskellige slags tilbehør. Som oftest ris og pasta og/eller kartofler samt blandet salat. Lokale retter er som regel også at finde på buffeten. Det Egyptiske Køkken er mildt krydret og olieret og særligt, kylling, ris og lever er populære retter. Drikkevarer serveres, en ad gangen i små plasticglas. Der kan også være tale om selvbetjening. Alle drikkevarer er af lokale mærker.

Bemærk venligst, at All Inclusive programmet er vejledende og der tages forbehold for ændringer. Det endelige program udleveres ved ankomst til hotellet.

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.
Så får du spændende nyheder og gode rejsetilbud på mail.

*Vi giver ikke dine data videre, og du kan hurtigt og nemt afmelde dig igen via links i nyhedsbrevet eller ved at kontakte os.